headerphoto
Home

Mongolia - śladami dawnych cywilizacji

Mongolia, prawdziwy gigant na mapie Azji, to kraj o niezwykle barwnej historii, który przyciąga turytów licznymi zabytkami i śladami dawnych cywilizacji.

Co sprawia, że Mongolia wyprawy z całego świata przyciąga niczym magnez? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

ZARYS HISTORYCZNY
Historia Mongolii rozpoczęła się w XII wieku, kiedy to legendarny wódz Chyngis-Chan zjednoczył koczownicze plemiona, które w owym czasie zamieszkiwały tamtejsze tereny, tworząc wielkie Imperium Mongolskie. Po mniej więcej stu latach jego potęga legła w gruzach, głównie za sprawą wewnętrznych waśni poszczególnych plemion. Kraj został podzielony na mniejsze państewka, co otworzyło furtkę dla agresji państw ościennych, zwłaszcza Rosji, która zagarnęła znaczną część dawnego imperium.

MONGOLIA DZIŚ
Dzisiejsza Mongolia zajmuje powierzchnię równą 1,5 mln km2, przy czym zamieszkuje ją jedynie 2,5 mln osób. Na północy kraju występują liczne pasma górskie, południe to z kolei tereny pustynne, w tym słynna Pustynia Gobi. Stolicą kraju jest Ułan Bator.

CO WARTO ZOBACZYĆ?
Stolica Mongolii jest jednocześnie jej najsłynniejszym miastem i to właśnie tutaj odnaleźć można najwięcej historycznych śladów. Turystów z całego świata zachwycają pozostałości po klasztorach i pałac Bogdo – gegena. Zdołano także odbudować wiele świątyń, w tym słynny zespół klasztorny Gandan, gdzie odbywają się wielogodzinne ceremonie religijne, którym zawsze towarzyszy niezwykle bogaty akompaniament instrumentalny. W świątyni znajduje się wiele cennych zabytków, w tym posąg Buddy sprzed 2 000 lat i pozłacana rzeźba Oczidara.
Mówiąc o zabytkach Mongolii, nie można nie wspomnieć o założonej przez Chyngis-Chana historycznej stolicy Harchorion i o ulokowanym tam klasztorze Erdene Dzuu, którego początki sięgają XVI wieku. Wśród ocalałych zabytków warto wymienić maski bóstw, które zostały, do wykonania których posłużył czerwony koral szlachetny. W doskonałym stanie zachowały się także malowane lub haftowane na jedwabiu obrazy sakralne oraz drogocenne tabakierki.

Fotorelacja

wycieczki

wyprawy

urlop


Komentarze zostały wyłączone...