headerphoto
Home

Zagęstniki stosowane w przemyśle spożywczym

W naszym kraju powstało naprawdę sporo jednostek, które trudnią się przetwarzaniem oraz wytwarzaniem produktów skrobiowych oraz jej pochodnych.

Oprócz białka ziemniaczanego, produkuje się również takie produkty jak substancje żelujące - substancje nadające środkom spożywczym konsystencję przez tworzenie żelu, klajstry (klej skrobiowy) czyli kleje będące mieszanką mąki pszennej lub żytniej z gorącą wodą oraz zagęstniki spożywcze czyli produkty zwiększające lepkość środka spożywczego.

Białko ziemniaczane określane jest wysokowartościowym komponentem  produktów będących paszą dla zwierząt hodowlanych. Białko może poszczycić się dużą strawnością oraz zawartością czystego białka. Otrzymywane jest z soku komórkowego ziemniaka ,a dzieje się to przez takie procesy jak termiczno-kwasową koagulację, odwodnienie i suszenie.

Odpowiedzialna firma winna zostać zgłoszona do rejestru podmiotów nadzorowanych przez nadzór weterynaryjny i sanitarny oraz powinna zdobyć różnego rodzaju pozwolenia i certyfikaty czy zatwierdzenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w zakresie produkcji i sprzedaży skrobi ziemniaczanej i skrobi modyfikowanych, a także na przykład Powiatowego Lekarza Weterynarii, który nadzoruje produkcję białka ziemniaczanego.

Typowa działalność podstawowa firm zajmujących się przerobem skrobi obejmuje zbyt na rynku wewnętrznym i eksport w powyższym zakresie, produkcję skrobi ziemniaczanej i białka ziemniaczanego, kontraktację i skup ziemniaków przemysłowych produkcję skrobi modyfikowanych i preparatów skrobiowych oraz .

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z oferty firm ,która zajmuje się dostawą i produkcją towarów ze skrobi oraz jej pochodnych (skrobia modyfikowana, skrobia ziemniaczana), dobrze jest wcześniej sprawdzić czy ze strony www dowiemy się tego, że będzie to np. firma o dużej tradycji i pozytywnej historii, która stara się być najlepsza na rynku wyrobów skrobiowych, ale również i do zachowania wiarygodności u dostawców i klientów - dostosowując się do ich oczekiwań, móc oferować najwyższą jakość i bezpieczeństwo zdrowotne produktów.

Dobrze też jest zweryfikować to, czy dana firma cały czas pracuje nad technologiami produkowania swoich wyrobów oraz rozwija sposoby nadzoru i kontroli jakości dostosowując się do nowych wytycznych stawianych przez przepisy UE, jak i do różnicującego się zapotrzebowania klientów.

Przedsiębiorstwo Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego SA w Niechlowie od ponad 60 lat zajmuje się skupem ziemniaków i przetwarzaniem ich na zagęstniki spożywcze i substancje zagęszczające.  Aby dowiedzieć się więcej sprawdź stronę www.

Fotorelacja

biznes

produkcja

 rolnictwo

 przemysł spożywczy


Komentarze zostały wyłączone...