5 największych wysp świata – znasz je wszystkie?

Wyspy, a więc kawałki lądu otoczone ze wszystkich stron wodami, od zawsze wzbudzają zainteresowanie wśród podróżników, artystów czy fanów militariów ze względu na swoje doskonałe położenie strategiczne. Są one wakacyjnymi celami, potrafią rozbudzać wyobraźnie i inspirować do działania. Które z wysp należą jednak do tych największych, najpotężniejszych na świecie? Gdzie należy szukać ich na mapie? Oto zestawienie 5 największych wysp na świecie!

1. Grenlandia – 2 130 800 km2


Grenlandia to zdecydowanie najpotężniejsza wyspa świata – jej powierzchnia jest prawie trzykrotnie większa od wyspy drugiej w rankingu. Stanowi ona autonomiczne terytorium na terenie Ameryki Północnej w ramach… maleńkiej Danii. Potężna powierzchnia nie przekłada się zupełnie na ilość mieszkańców – żyje tam tylko ok. 56 tysięcy osób. Dlaczego tak niewiele? Grenlandia leży w większości poza granicą koła polarnego, na dalekiej północy. Wyspa skuta jest grubym lądolodem, który prawie całkowicie maskuje jej rzeczywiste – skaliste i górzyste ukształtowanie terenu. Temperatury na wyspie prawie nigdy nie przekraczają 0 stopni, a rekord zanotowanego zimna wynosi -66 stopni Celsjusza.

2. Nowa Gwinea – 785 753 km2


Nowa Gwinea jest jedną z gorących wysp położonych w strefie klimatów równikowych – największą z archipelagu Melanezji. Położenie w bliskim sąsiedztwie równika determinuje tropikalny klimat – gorąco przez cały rok, a zamiast pór roku – pora sucha i deszczowa. Wyspa jest podzielona politycznie – jej wschodnia część należy do Indonezji, natomiast zachodnia do Papui Nowei-Gwinei, która niepodległość uzyskała od Australii w roku 1975. Na nizinnych terenach wyspy rozciągają się gęste lasy tropikalne zamieszkane przez pierwotne plemiona Papuasów – żyją oni w dużej mierze jeszcze w ten sam sposób, jak przed wiekami. Nowa Gwinea jest jednych z tych miejsc, gdzie cywilizacja zachodnia nie dotarła, a życie biegnie takimi drogami, jak biegło od tysiącleci.

3. Borneo – 743 330 km2


Borneo to stosunkowo znana wyspa, położona w Azji w Archipelagu Malajskim, podzielona na strefy wpływów jeszcze w okresie wielkich odkryć geograficznych. Holendrzy zajęli południe – te tereny należą dzisiaj do Indonezji. Północ, pierwotnie należąca do Brytyjczyków, dzisiaj stanowi części Malezji. Na Borneo znajduje się także niewielkie królestwo – Brunei znane z obowiązującego tam surowego prawa opartego na szariacie. Równik dzieli ta wielką wyspę niemal na połowę – jej środkową część porasta bardzo gęsty las tropikalny. Jeszcze w 1950 roku, lasy pokrywały zresztą 90% terytorium Borneo, dopiero masowa wycinka spowodowała, że dzisiaj jest to ok. 32%, a więc znacznie mniej. Z tego powodu rządy Malezji oraz Indonezji zdecydowały się chronić pierwotne lasy w środkowej części wyspy, uniemożliwiając dalszą wycinkę, ocalając w ten sposób dom dla tysięcy niezwykle rzadkich gatunków roślin oraz zwierząt.

4. Madagaskar – 587 713 km2


Madagaskar to również niezwykle ciepła wyspa, pierwsza w zestawieniu, która leży na kontynencie afrykańskim! Cechuje się niesamowitą, onieśmielającą przyrodą – tamtejsze parki narodowe zostały wpisane na prestiżową listę UNESCO. Przetrwało tam wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Obrzeża wyspy pokryte są sawannami i tropikalnymi lasami, natomiast centralną część zajmuje masyw górski ze szczytami przekraczającymi nawet 2800 m n.p.m. Madagaskar staje się popularnym celem wśród pasjonatów dzikiej natury. Politycznie cała wyspa należy do państwa, które nazywa się po prostu Republiką Madagaskaru. Mówi się tam oficjalnie w języku francuskim, ponieważ niegdyś, w czasach kolonialnych, do tego kraju właśnie należała wyspa.

5. Ziemia Baffina – 507 451 km2


Zestawienie zamkniemy powrotem na chłodną i nieprzyjazną północ! Piąta największa wyspa świata zamieszkała jest przez zaledwie 11 tysięcy ludzi, to tyle ile w niewielkim polskim miasteczku powiatowym! Wyspa pokryta jest licznymi pasmami górskimi oraz lodowcami. Politycznie przynależy do Kanady, a dokładniej do jej prowincji Nunavut.

1 thought on “5 największych wysp świata – znasz je wszystkie?

  1. Nie wiedziałem, że Madagaskar jest taki duży. Ciekawe miejsce, chciałbym kiedyś odwiedzić.

Comments are closed.