Luksemburg – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Panorama of Luxemburg (Balcony of Europe, Neumunster Abbey). Luxembourg. Luxembourg.

Luksemburg to maleńkie (2586 tyś. km2) państwo ze stolicą Luksemburg. Umiejscowione jest między Francją, Niemcami i Belgią. To również jedynie na świecie Wielkie Księstwo, bo jego pełna nazwa brzmi Wielkie Księstwo Luksemburga. To również najbezpieczniejsze i najbogatsze państwo Europy. 1/3 kraju pokryta jest zielonymi lasami co jest gratką dla miłośników spacerów na świeżym powietrzu. Ciekawostką jest fakt, że 20 % ludności tego małego państwa to Portugalczycy.

Poniżej przedstawię największe atrakcje, które warto zobaczyć będąc w tym maleńkim państwie:

1. Miasto pełne kwiatów i malowniczych uliczek – Echternach, które słynne jest z Tańczącej Procesji w Zielone Świątki. Podczas tego święta wszyscy mieszkańcy zbierają się w centrum miasta aby wspólnie tańczyć w rytm muzyki. Prawdopodobnie to jest ostatnie miasteczko, które w ten sposób obchodzi to święto. Znajduje się tu bazylika czyli najważniejsza świątynia w całym państwie. To tutaj znajdują się relikwie patrona Luksemburga – św. Williborda. Obok bazyliki stoi klasztor Benedyktynów z VII wieku.
2. Niewątpliwie największa atrakcją Luksemburga jest Dolina 7 zamków w Dolinie Eisch. Niestety nie wszystkie są dostępne dla zwiedzających, powstały w nich centra dla młodzieży, biura czy hotele.
3. „Mała Szwajcaria” to region, który słynie z zielonych lasów, form skalnych oraz tras trekkingowych. Gratka dla lubiących podziwiać niezwykłe uroki przyrody. Spacerując tutaj natkniemy się na maleńki, ale jakże uroczy wodospad, a nad nim mostem. To wyjątkowe, baśniowe widoki.
4. W miasteczku Larochette zwiedzimy 2 średniowieczne zamki z XII wieku. Zaznamy tu spokoju i ciszy, cały teren otoczony jest kwitnącymi kwiatami.
5. Kolejną atrakcją, która nas zachwyci to zamek w Beaufort, którego najstarsza część pochodzi z XI wieku. Zamek otoczy jest pięknym lasem i łąkami, a po drugiej stronie znajduje się jezioro. Zamek można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.
6. Vianden to miasteczko nazwane perłą Luksemburga. Możemy zwiedzić największy w Europie romańsko – gotycki zamek, w którym w okresie letnim odbywają się festiwale średniowieczne oraz walki rycerskie. Warto zajrzeć na taras widokowy, na który można dostać się kolejką krzesełkową. Ciekawostką jest, że w mieście tym mieszkał Victor Hugo autor Nędzników i Dzwonnika z Notre Dame. Znajdziemy tu jego dom, który obecnie jest hotelem.
7. Zwiedzając dalej trafiamy do miasteczka Clervaux, położone w dolinie oczywiście miedzy zielonymi drzewami. Wstępując do kolejnego zamku w muzeum obejrzymy wystawę fotografii. Co ciekawe przed wejściem do zamku stoi amerykański czołg z II wojny światowej, ponieważ w roku 1944 toczone były tu bitwy Aliantów z Niemcami. Natomiast przed zamkiem na scenie odbywają się koncerty.
8. W tym maleńkim państwie znajduje się jezioro, które przyciąga nie tylko wędkarzy, ale również nurków, którzy w nocy urządzają sobie eskapady pod wodą.
9. W mieście Schengen w Luksemburgu podpisano Traktat o Strefie Schengen, który obecnie pozwala na podróże bez paszportów. Zwiedzimy tu Muzeum Unii Europejskiej, gdzie możemy podziwiać stroje celników oraz zobaczyć wystawę paszportów.
10. Ciekawostką jest, że kraj ten słynie z własnego białego wina. Tuż za Schengen rozciąga się region winiarski – Moselle Valley. Tu są widoki niczym z włoskiej Toskanii. Możemy tu uczestniczyć w degustacji wina oraz lokalnych serów.
11. Wartym obiektem do zwiedzenia jest katedra Notre Dame, zbudowana w XVII wieku przez jezuitów. Cechą katedry jest północna brama w stylu barokowym, która pokryta jest witrażami z wieku XIX i XX wieku.
12. Narodowe Muzeum Historii i Sztuki to niewielki obiekt niemniej jednak ma niezwykle bogatą ofertę. Możemy podziwiać narzędzia, monety, broń, dokumenty i fotografie dotyczące historii Luksemburgu.
13. Na chwilę odpoczynku możemy sobie pozwolić w Parku Merveilleux, gdzie znajduje się centrum rozrywki np. arkady, place zabaw a w nim minigolf, dzieci mogą też jeździć tu również na kucykach. W parku znajdziemy pociąg, który jedzie po parku.
14. Bock Cliff to podziemne tunele i korytarze o długości 21 kilometrów z roku 1644, które zostały wykopane w skalnych skałach. Tunele były wykorzystywane jako schron podczas II wojny światowej. Znajdziemy tu armaty i fortyfikacje. Na szczycie znajduje się zamek odkryty dopiero w 1963 roku.

Mam nadzieję, że ten niewielki kraj z tak wieloma budowlami średniowiecznymi zachęci Was do zwiedzenia podczas krótkiego weekendowego wypadu.