Wielkopolski Park Narodowy i okolice. Przyrodniczy raj w pobliżu Poznania

USA, California, Redwood National Park, Redwood

Wielkopolski Park Narodowy jest najcenniejszą atrakcją przyrodniczą, jaką może się pochwalić województwo wielkopolskie. Dlaczego warto go odwiedzić? Ze względu na piękne lasy, malownicze jeziora i polodowcowy krajobraz. To również liczne atrakcje, dzięki którym wycieczki po tej części Wielkopolski dostarczą nam niezapomnianych wrażeń.

Gdzie warto się wybrać, aby w pełni docenić wyjątkowość tego miejsca?

Jednym z ciekawszych miejsc jest Osowa Góra (131 metrów n.p.m.) w Mosinie, z której roztacza się wspaniały widok na okolicę. W jej pobliżu czekają takie atrakcje, jak Głaz Zamoyskiego, który trafił tu z Tatr (za sprawą hrabiego Zamoyskiego, który wykupił dla Polski okolice Morskiego Oka) oraz Studzienka Napoleona, z której miał pić wodę słynny cesarz Francuzów. Nie lada gratką jest też Jezioro Kociołek, w rejonie którego często pojawiają się bobry, oraz Jezioro Skrzynka, na którego brzegach można podziwiać torfowiska. To miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane przez miłośników legend oraz tych, którzy lubią opowieści o zaginionych skarbach.

Dlaczego? Bo plotki głoszą, że na dnie jeziora ma spoczywać skarb rodu Pożegowskich, ukryty tu w połowie XVII wieku przed Szwedami. Kolejnym ciekawym miejscem jest Jezioro Góreckie, które może się pochwalić piękną linia brzegową oraz Wyspą Zamkową, na której wznoszą się ruiny romantycznego zamku. Był on prezentem ślubnym Tytusa Działyńskiego dla jego siostry Klaudyny Potockiej. W rejonie tego jeziora czekają kolejne niespodzianki, w tym Muzeum Wielkopolskiego Parku Narodowego. Jego gmach powstał w czasie II wojny światowej willa nazistowskiego dygnitarza, Arthura Greisera. Po wojnie miał być zburzony, znaleziono jednak dla niego ciekawsze zadanie. Dziś sprawdza się on jako siedziba muzeum przyrodniczego, dzięki któremu można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat wielkopolskiej przyrody.

Co jeszcze warto zobaczyć? Puszczykowo, w którym znajduje się Muzeum Literackie Arkadego Fiedlera, oraz Mosinę – ciekawe miasto, które swym urokiem może oczarować każdego.