Skarby Armenii – Jezioro Sewan i jego skarby

Kojarzona przede wszystkim z górami Armenia może się też pochwalić wyjątkowym jeziorem. To Jezioro Sewan, które może zachwycić pięknym otoczeniem oraz szeregiem kuszących miejscowości. Jakie obiekty warto zobaczyć w czasie wycieczki w jego rejonie?

Jezioro Sewan (Areminia) – co warto wiedzieć?

Otoczone malowniczymi wzgórzami jezioro to raj dla tych, którzy kochają wypoczynek nad wodą w pięknej scenerii. Naturalne walory wypoczynkowe oraz pełna atrakcji okolica to czynniki, dzięki którym biura podróży już dawno zainteresowały się tym zakątkiem Armenii.

W temacie interesujących jezior, interesujący artykuł znajdziesz tutaj: najlepsze jeziora i kąpieliska w Bieszczadach!.

Wycieczki w rejonie największego jeziora na terenie Zakaukazia cieszą się coraz większym zainteresowaniem, a na nudę w tej części świata narzekać nie można. Kuszą piękne plaże oraz doskonałe warunki do wypoczynku. Nie brak też obiektów, które warto zwiedzić w czasie pobytu w tej części Zakaukazia. Z jakich atrakcji można tu skorzystać?

Wielu wrażeń może dostarczyć wizyta na terenie miasta Sewan. Mimo swej krótkiej historii ma ono wyjątkowy charakter. Założone w latach 40. XIX wieku, rozwijało się jako rosyjska osada. Dziś jest chętnie odwiedzane przez turystów goszczących w Armenii, którzy szukają dobrego punktu wypadowego dla dalszych wypraw w rejonie jeziora. Dla miłośników przyrody i pięknych widoków kuszącym celem wycieczki jest półwysep o tej samej nazwie, co jezioro. Jego największą ozdoba jest założony w IX wieku monastyr Sewan. Uwagę przyciągają jego zabudowania, które wyróżniają się ciemną barwą. To efekt wykorzystania tufu wulkanicznego jako materiału budowlanego.

Co jeszcze warto zobaczyć nad jeziorem Sewan w Armenii?

Opuszczony obecnie klasztor jeszcze w XIX wieku był jednym z najważniejszych ośrodków życia religijnego w tej części kraju. Dziś jest wspaniałą atrakcją dla tych, którzy chcą odkrywać piękno armeńskiej sztuki sakralnej.

Możliwość zwiedzenia cerkwi św. Jana Chrzciciela z IX wieku oraz cerkwi Świętych Apostołów to wielka atrakcja dla każdego miłośnika takich budowli. Miłośników historii może też oczarować cmentarz w Noratusie, na terenie którego zachowało się około 900 tradycyjnych krzyży ormiańskich. Te kamienne zabytki przyciągają ciekawymi dekoracjami rzeźbiarskimi, które mogą oczarować każdego miłośnika tradycyjnej sztuki.