Wielkopolska jest magiczną krainą, na terenie której malowniczych zakątków oraz cennych zabytków nie brakuje. Gdzie warto się wybrać? Jakie atrakcje mogą najmocniej przyciągnąć naszą uwagę?

Rogalin – perła wielkopolski

W gronie tych atrakcji, którym w trakcie wycieczki po Wielkopolsce warto poświecić nieco więcej uwagi, miejsce szczególne zajmuje Rogalin. To właśnie tu, w niewielkiej odległości od Poznania, czeka na nas piękny pałac, otoczony malowniczym parkiem krajobrazowym ze słynnymi dębami – przyrodniczymi skarbami, z których Wielkopolska jest wyjątkowo dumna. A przecież park i wspaniałe ogrody nie są jedynymi powodami, dla których warto się wybrać do Rogalina. Sama rezydencja zachwyca swą formą oraz pięknymi wnętrzami, które dziś można zwiedzać bez większych ograniczeń.

Rogaliński pałac, wzniesiony w drugiej połowie XVIII wieku, przez lata służył rodzinie Raczyńskich. Pałac ten znany był z ogromnej biblioteki, w której zgromadzono sporo cennych egzemplarzy, oraz zbiorów malarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa z przełomu XIX i XX stulecia. Dziś pałacowe wnętrza służą jako muzeum, któremu z pewnością warto poświęcić więcej uwagi. Kto postanowi zwiedzić pałac w Rogalinie, ten będzie mógł ujrzeć wiele zabytkowych mebli oraz ciekawą galerię malarstwa. Zachwyt wzbudza również słynny gabinet londyński oraz powozownia. Zwiedzanie Rogalina warto zaplanować w taki sposób, by znaleźć jeszcze czas na wizytę w pobliskim kościele św. Marcelina.

Ta oryginalna budowla sakralna również powstała z woli Raczyńskich, a że była wykorzystywana jako mauzoleum Raczyńskich, ogromne zainteresowanie turystów tym obiektem dziwić nie powinno.

Więcej artykułów o atrakcjach turystycznych Poznania i województwa wielkopolskiego znajdziesz w serwisie www.poznanski.pl.