Jak przygotować dziecko na wyjazd na obóz?

Camping

Wyjazd na obóz może być dla dziecka bardzo ciężkim przeżyciem. Jeśli rodzice nie okażą mu wsparcia i cierpliwości, może w czasie jego trwania nabawić się wielu trudnych do przetrawienia wspomnień. Rodzic może dziecku przejść przez obóz spokojnie, przygotowując go na wszystkie ewentualne nieprzyjemności i podpowiadając, co można zrobić, kiedy zdarzy się coś nieprzyjemnego i niespodziewanego.

Podstawowym elementem, o który muszą zadbać rodzice, będzie bagaż. Dobrze jest pozwolić dziecku spakować się samodzielnie tak, żeby miało pod ręką te ubrania i przedmioty, które lubi i które pomagają mu lepiej poczuć się w nowej sytuacji. W tym samym czasie należy jednak kontrolować, co pociecha za sobą zabiera, żeby bagaż nie był zbyt ciężki, a jednocześnie zawierał wszystkie potrzebne pomoce, takie jak apteczka, ciepłe ubranie i buty na zmianę na wypadek mocnych deszczy. Można przygotować dla dziecka rozpiskę tego, co ma ze sobą zabrać, żeby samo wszystko skompletowało i o niczym nie zapomniało.

Równie ważne jest poinformowanie dziecka o jego prawach. Jeśli jest to samodzielny wyjazd, rodzice muszą porozmawiać z nim o radzeniu sobie z przemocą, także tą seksualną. Chociaż szansa na to, że dziecko padnie jej ofiarą są minimalne, to nie można tego wykluczyć, a wiedza pomaga zorientować się w swojej sytuacji i zawczasu szukać pomocy. Rodzic wysyłający gdzieś dziecko musi przygotować się na długą rozmowę. Dobrze jest też zapoznać dziecko z terenem, na jaki jedzie, chociażby za pomocą zdjęć, żeby wiedziało, gdzie szukać posterunku policji czy punktów kontrolnych, gdyby się zgubiło.

Przed wysłaniem dziecka na obóz warto ustalić zasady, na jakich może zrezygnować. Mowa tu szczególnie o jego pierwszym samodzielnym wyjeździe. Jeśli dziecko się boi albo rodzice nie znają dobrze miejsca i grupy, z jaką posyłają swoje dziecko na obóz, muszą ustalić, czy mogą po nie przyjechać, a jeśli tak, to na jakiej zasadzie. Pociecha musi czuć, że ma jakieś zabezpieczenie, żeby nie martwić się na zapas. Rodzice powinni zapewnić ją, że może na nich liczyć i w każdej chwili się do nich zwrócić. W ten sposób nie tylko gwarantuje się jej bezpieczeństwo, ale także buduje się jej zaufanie i więź.